• Polski
 • English

Obiekty sportowe UJSystem monitorowania wytężenia konstrukcji dachu

 • Hala sportowa

  Zakres prac:

  • Instalacja
  • Projekt
  • Uruchomienie i konfiguracja systemu

  Obiekty sportowe UJ

  MONITORING STANU WYTĘŻENIA KONSTRUKCJI PRZEKRYĆ DACHOWYCH OBIEKTÓW SPORTOWYCH UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO W KRAKOWIE

  Konstrukcję przekryć dachowych hali i sali sportowej Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stanowią dźwigary kablobetonowe typu KBO o rozpiętości 15 i 18m. Elementy te eksploatowane są już przez ponad 50-siąt lat. Planowany przez Uniwersytet Jagielloński remont zakładał całkowite zakrycie od spodu dźwigarów sufitem podwieszanym. Powodowało to znaczne utrudnienie dostępu do konstrukcji (praktycznie nie było możliwości oglądu całych dźwigarów). Ze względu na znaczną odpowiedzialność konstrukcji przekrycia, wiek obiektu oraz trudność w jednoznacznym sformułowaniu oceny stanu technicznego dźwigarów, podjęto decyzje o instalacji systemu monitorowania.

  Doświadczenia autora ekspertyzy oceniającej stan techniczny konstrukcji, związane z analizą pracy tego typu obiektów, wykluczyły pomiar ugięć jako mało efektywny. Ze względu na znaczną sztywność powłoki walcowej przekrycia usztywnionej żebrami w postaci dźwigarów kablobetonowych, stosunkowo duże obciążenia wywołują niewielkie przemieszczenia. Zdecydowano się zatem na pomiar odkształceń dźwigarów w przekrojach, w których spodziewano się ich największych wartości.

  Zaprojektowano system monitorowania składający się ze strunowych czujników odkształceń Geokon model 4000 umieszczonych na pasach dolnych wszystkich dźwigarów i lokalnie na płytach dachowych. W celu obserwacji wpływu zmian temperatury na wytężenie konstrukcji zainstalowano dodatkowo czujniki temperatury (termistory) wewnątrz pasów dolnych i górnych dźwigarów. System działa na Platformie Pomiarowej SHM monitor.

  W celach porównawczych, obserwacji poddano również nowowykonaną stalową konstrukcję przekrycia dachowego sali tanecznej. Na dwóch dźwigarach dwuteowych zamontowano strunowe czujniki odkształceń Geokon model 4000 i 4100.
  Cały system monitorowania konstrukcji składa się z 24 strunowych czujników odkształceń i 16 dodatkowych czujników temperatury (każdy czujnik strunowy posiada zintegrowany czujnik temperatury).

  Rozmieszczenie strunowych czujników odkształceń
  Rys. 1. Rozmieszczenie strunowych czujników odkształceń w obrębie hali sportowej